TRAVEL | KARLŠTEJN, VELKÁ AMERIKA & KŘIVOKLÁT

Předminulý pátek bylo nádherné počasí a tak jsme se s mým snoubencem a dcerami vydali na výlet. Kam jedeme jsem nevěděla, proto mě velmi potěšilo, co vše si Jakub připravil. Navštívili jsme nejznámější hrad v České republice a to Karlštejn, pak jsme se přesunuli do zatopeného lomu Velká Amerika a nevynechali ani hrad Křivoklát, který byl poblíž. Letmo jsme projeli okolo Lán a zakončili výlet večeří v Ikea na Zličíně a já si ještě skočila pro mé milované karamelové latte do Starbucks. 
Na výlet jsme vyrazili po obědě, abychom nemuseli po cestě rychle vymýšlet co kde si koupit. Než jsme dorazili na místo, tak jsme stihli ještě něco vyřídit v Petrovicích a v Ouběnicích, takže jsme do prvního cíle dorazili okolo 15. hodiny. 

Parkoviště bylo vcelku prázdné, takže zaparkovat nebylo tak těžké. Velké plus vidím v tom, že hned na tom samém místě byla veřejná toaleta, která stála 10,- KČ. Parkování nás stálo 100,- KČ na celý den. Od parkoviště jsme se přesunuli do centra městysu Karlštejn, kterému dominoval legendární hrad Karlštejn, který v roce 1348 nechal král Karel IV vybudovat. Ještě než dojdete kopcovitým terénem k hradu máte okolo sebe několik obchodů se suvenýry, obchody s potravinami a několik restaurací ( některé velmi cenově dostupné - pozor ! nevím, jak to bude s cenami v hlavní sezónu ). Do samotného hradu jsme nevstoupili, jelikož jsme byli k ostatním ohleduplní a prohlídka hradu s našimi hlučnými princeznami by nedělala dobrotu. Do interiéru se s Jakubem chceme někdy podívat sami. Přeci jen vstupné na to, abychom prvotně řešili děti je nesmysl. Proto jsme se jen prošli a zamířili zpátky na parkoviště. Pro turisty, které by napadlo do pěší zóny jet autem, to nedoporučuji, jelikož městská policie tam jezdí jak MHD. 

Lom Velká Amerika se nachází nedaleko Karlštejna za vesnicí Mořina. Poblíž lomu jsou parkoviště, kde se dá zdarma zaparkovat. My tam byli mimo sezónu, takže byla místa volná. Netuším, jaká situace bude třeba v červenci. Lom se dá projít kolem dokola. Je to krásná procházka, protože vás čeká 2,5 km cesta, která je lemovaná, takže nezabloudíte. Chvíli jdete horším a chvíli lepším terénem, proto nedoporučuji moc s kočárkem. Když jsme se procházeli, skoro nikdo v lomu nebyl, takže jsme se nemuseli u výhledu mačkat. Lom je krásný, má v sobě něco kouzelného a modrá laguna tuhle nádheru ještě podtrhává. Procházka lomem trvala něco okolo 1 hodiny a my se vrátili zpátky k autu a jeli dál. Další naší zastávkou byl pohádkový hrad Křivoklát.
Parkoviště bylo opuštěné a zdálo se, že i zdarma, jelikož automat ani parkovací budka zde nebylo ani jedno. Na hrad jsme dorazili po otevírací době, ovšem nádvoří hradu bylo stále otevřené, tak jsme se podívali aspoň na něj. Ihned se mi vybavili scény z mé nejoblíbenější české pohádky od Jiřího Stracha - Anděl páně. Na nádvoří jsme se zdrželi asi deset minut a šli pryč, jelikož se tam de facto nic jiného dělat nemohlo. Po tom, co jsme se vrátili do auta jsme se projeli okolo prezidentského sídla v Lánech a výlet zakončili masovými kuličkami v Ikee. Bláhově jsem si myslela, že výlet holky unaví a brzy usnou. Omyl ! Usnuli až okolo desáté. 
Výlet se moc povedl a vím, že se na Karlštejn a na Velkou Ameriku chci zase někdy podívat.


0 Komentáře