BOOK | KRISTÝNA DOLEJŠOVÁ - BEZ FILTRU

Přeji všem krásný čtvrtek. Na svém Instagramu jsem slíbila recenzi na knihu Bez filtru od Kristýny Dolejšové z projektu #ZaNormalniHolky. Takže jak psala Kristýna ve své knize, uvařte si kakao a čtěte dál.

V první řadě bych vám ráda představila projekt #ZaNormalniHolky. Jedná se o projekt, který má pomoci holkám najít sebevědomí a najít lásku k sobě samotným. Kristýna rozhodně nehlásá, že obezita je v pořádku, ale ukazuje nám směr, kudy jít, abychom se cítili lépe. To, že svou ''práci'' dělá dobře jde vidět v tom, že se jí denně ozývají ženy se svými životními příběhy a za jejím projektem stojí mnoho známých tváří. Z blogové scény bych zmínila třeba Kate Rezkovou ( Sama sobě majákem, Rozlétám ), Anie Songe ( Továrna na sny ) nebo herečku Patricii Solaříkovou. 

Kniha je provedená v měkké vazbě ( stejně jako Sama sobě majákem od Kate ), takže si jí můžete dát do kabelky a nezabere vám příliš místa. Kristýna volila i stručnou formu knihy, proto má okolo 135 stran. Za mě velké plus. Nemám ráda ''silné'' knihy, které už na začátku neskutečně nudí. To se u této knihy říct nedá. Je velmi čtivá a poučná. 

Pozor ! Následující část odkryje děj knihy, proto se rozmyslete zda chcete číst dál......

Kniha je rozdělená do tří kategorií. Mě nejvíce zaujala o minulosti autorky. Některé pasáže co psala mi vyrazili dech, jak je máme společné. Dokonce ( ač se mi to nestává ) jsem u nich uronila pár slz. Přesně jak Kristýna píše o svém poprvé, že byla ráda za to, že jí měl někdo rád a neviděla ty varovné signály. To samé jsem zažila i já. Několikrát mi máma, táta a lidi v okolí říkali, že to není to pravé, ale já byla tak šťastná, že má o mě někdo zájem, proto jsem to špatné vidět nechtěla. Pamatuji si větu, co pronesla jedna známá, kterou jsem do svého nového života už nepustila a odřízla jsem jí ''Podívej se na sebe jak vypadáš, nejsi nic. Buď ráda, že se najde nějaký ubožák co Ti dá jen pusu.'' Musím se teď u počítače pousmát, že já jsem teď úplně někde jinde než právě ta osoba. Mám krásnou a zdravou rodinu, cestuji, finančně se mám dobře, mám zázemí, plánuji rozšíření rodiny a ta osoba ? Ta si jen libuje ve vlastní závisti a zášti, kterou doufejme někdy pohřbí a stane se z ní dospělá osoba se slušném chování. Protože karma tu je pro všechny !

Celé dospívání slýchávám, že jsem tlustá. Ano, vím, že nemám twiggy postavu a vím, že bych třeba s velikostí M byla šťastnější, ale co kdybych byla pak horším člověkem ? Co když to, jak vypadám má důvod proto, že jsem normální ? Jedna známá výrazně zhubla, sluší jí to, ale když vidíte jak kouká pohrdavě na holky s kterými byla na tom samém břehu je mi z toho smutno. Ano, dalším mým faktorem je moje slabost pro jídlo. Nebudu lhát, že ne. 

A teď zpátky ke knize. Mojí zpověď chci zveřejnit, až na ní budu dostatečně připravená. Moje největší tajemství ví jen ti nejbližší, to rozhodně na světlo světa nedám, už kvůli mým dcerám a jejich ochraně. Nebojte, nikoho jsem nezabila ;-)

Kniha je napsaná srdcem, to musí poznat každý empatický člověk. Kristýna do ní dala velký kus sebe. Líbí se mi i forma psaní. Píše, jakoby se mnou mluvila a já jí naslouchala. Naslouchala bolesti, kterou prožívala. Přitom bych řekla, že právě ona je nádherná ženská, která mít komplexy vůbec nemusí. 

Na závěr moje hodnocení. Pokud hledáte knihu, která vás donutí přemýšlet sami nad sebou, najít své já nebo jen zjistit ten správný směr kudy se vydat, tak si jí určitě kupte. Najdete v ní kus člověka, který se nebál pomoct dalším normálním holkám opustit svůj vlastní stín...

P.S. Při četbě knihy si autorku vygooglil můj partner a jako muž nechápal, proč se neměla tak ráda. On by se jí prý v nějakém baru bál oslovit, právě z důvodu, že by u ní čekal na všech prstech ruky nápadníky. 


0 Komentáře